Nie mogę się pozbierać po stracie psa. Myślałam, że to już nie minie

Kiedy straciłam mojego psa, Reksia, świat nagle stracił kolory. Był ze mną przez dwanaście lat, towarzyszył mi w najważniejszych momentach życia, a teraz nagle go zabrakło. Każdy kąt domu przypominał mi o nim – jego ulubione miejsce na kanapie, miska w kuchni, a nawet smycz wisząca przy drzwiach. Czułam, że straciłam nie tylko zwierzę, ale i najlepszego przyjaciela.

Reksio był wyjątkowy. Zawsze wiedział, kiedy jestem smutna, i przychodził, by położyć głowę na moich kolanach. Jego obecność była dla mnie jak balsam na duszę. Teraz, kiedy go nie ma, czuję się, jakby ktoś wyrwał mi kawałek serca. Każdy dzień bez niego jest trudny, a nocą często budzę się, myśląc, że słyszę jego kroki.

Próbując znaleźć ukojenie

Próbowałam różnych sposobów, by poradzić sobie z bólem. Rozmawiałam z przyjaciółmi, którzy również stracili swoje zwierzęta, i szukałam wsparcia w grupach na Facebooku. Wszyscy mówili, że czas leczy rany, ale dla mnie czas zdawał się tylko pogłębiać tęsknotę. Każda rozmowa o Reksiu kończyła się łzami, a wspomnienia, które miały przynosić ukojenie, tylko potęgowały ból.

Zaczęłam pisać dziennik, w którym opisywałam nasze wspólne chwile. To miało być terapeutyczne, ale często kończyło się płaczem. Mimo to, pisanie pomagało mi uporządkować myśli i uczucia. Każda strona była pełna miłości i tęsknoty, a także nadziei, że kiedyś znów się spotkamy.

Spotkanie z terapeutą

W końcu postanowiłam skorzystać z pomocy terapeuty. Wiedziałam, że sama nie poradzę sobie z tym bólem. Terapeuta pomógł mi zrozumieć, że moje uczucia są naturalne i że strata zwierzęcia może być równie bolesna, jak strata bliskiej osoby. Pracowaliśmy nad tym, bym mogła zaakceptować tę stratę i znaleźć sposób na życie bez Reksia.

Jednym z zaleceń terapeuty było stworzenie rytuału pożegnania. Zorganizowałam małą ceremonię w ogrodzie, gdzie pochowałam ulubioną zabawkę Reksia i zapaliłam świeczkę. To było dla mnie bardzo emocjonalne, ale jednocześnie przyniosło pewne ukojenie. Poczułam, że w jakiś sposób mogłam się z nim pożegnać i oddać mu hołd za wszystkie lata, które spędziliśmy razem.

Nowe początki

Z czasem zaczęłam myśleć o adopcji nowego psa. Wiedziałam, że żaden pies nie zastąpi Reksia, ale czułam, że mam w sobie jeszcze dużo miłości do oddania. Po kilku miesiącach odwiedziłam schronisko i tam spotkałam małego, przestraszonego kundelka, który od razu skradł moje serce. Nazwałam go Max i postanowiłam dać mu dom pełen miłości.

Max nie zastąpił Reksia, ale przyniósł do mojego życia nową radość. Każdy dzień z nim to nowe wyzwania i przygody. Dzięki niemu nauczyłam się, że miłość do zwierzęcia nie kończy się wraz z jego odejściem. Reksio zawsze będzie miał specjalne miejsce w moim sercu, ale teraz mam też miejsce dla Maxa.

Pamiętaj o tym

Strata psa to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie można przeżyć. Ból jest realny i głęboki, ale z czasem można znaleźć sposób, by go złagodzić. Ważne jest, aby pozwolić sobie na żałobę, szukać wsparcia i nie bać się prosić o pomoc. Każdy z nas radzi sobie z bólem na swój sposób, ale najważniejsze jest, aby pamiętać, że miłość, którą dzieliliśmy z naszym zwierzęciem, nigdy nie zniknie.

Jeśli przeżywasz stratę swojego pupila, pamiętaj, że nie jesteś sam. Szukaj wsparcia wśród przyjaciół, rodziny, a nawet w grupach wsparcia. Pozwól sobie na smutek, ale też otwórz się na możliwość nowych początków. Miłość do zwierząt jest nieskończona i zawsze znajdzie drogę do naszego serca.

Teresa z WrocławiaZobacz także:
Photo of author

Artur Smoliński

Dodaj komentarz